niedziela, 28 lutego 2010

Organizm i srodowisko- czynniki szkodliwe






Na dzisiejszych zajęciach przeprowadzaliśmy różne doświadczenia. Każdy dostał karty, w których były opisane materiały potrzebne do wykonania doświadczenia oraz jego wykonanie.
Pierwszym doświadczeniem było: "Oddziaływanie detergentów na rośliny wodne/ Badanie wpływu detergentów na rośliny wodne". Do jego wykonania potrzebowaliśmy:
-4 pędy moczarki,
-4 zlewki,
-wodę,
-płyn do mycia naczyń.
Do każdej zlewki wlałyśmy po 200 ml wody z kranu. Do I zlewki dodałyśmy 25 kropel płynu do mycia naczyń, do II 50 kropel, do III 100 kropel. IV zlewka była próbą kontrolną. Następnie do każdej zlewki włożyłyśmy pęd moczarki. Teraz przez 5-6 dni będziemy prowadzić obserwacje.

Drugim doświadczeniem było"Badanie wpływu ścieków na życie rozwielitek". Do wykonania tego doświadczenia potrzebne były:
-rozwielitki,
-zlewki,
-roztwory: chlorku sodu, azotanu (V) ołowiu (II), kwasu azotowego (V) i mydła,
-szampon do włosów.
Do 3 zlewek z hodowlą rozwielitek dodałyśmy:
-I zlewka - kilka kropel kwasu azotowego (V), soli ołowiu (II) i szamponu do włosów,
-II zlewka - rozcieńczony roztwór mydła,
- III zlewka - roztwór soli kuchennej.
W IV zlewce rozwielitki "zostały" w normalnej wodzie. Będziemy prowadzić obserwacje przez kilka dni.

Trzecim doświadczeniem było: "Oddziaływanie tlenków azotu na kiełkowanie i wzrost rzeżuchy". Aby wykonać to doświadczenie potrzebowałyśmy:
-plastelinę (jako środek uszczelniający),
-watę,
-nasiona rzeżuchy,
-2 szalki Petriego,
-1% kwas azotowy (V).
Szalki wyścieliliśmy watą, następnie wysialiśmy na nich rzeżuchę. Do jednej szalki dodałyśmy 30 cm3 1% roztworu kwasu azotowego (V), a do drugiej 30 cm3 wody. Przykryłyśmy szalki i uszczelniliśmy je plasteliną. Teraz przez 5 dni będziemy prowadzić obserwacje.

Ostatnim, wykonanym przez nas doświadczeniem było: "Badanie oddziaływania dwutlenku siarki na kwiaty". Do jego wykonania były potrzebne:
-niebieskie kwiaty fiołka lub czerwone tulipana (lub innych kwiatów),
-1 kolba stożkowa,
-przewiercony korek,
-metalowa łyżka do spalań,
-palnik,
-zapałki,
-1 gram sproszkowanej siarki,
-papierki wskaźnikowe,
-woda.
W kolbie umieściłyśmy płatki kwiatów oraz wilgotny papierek wskaźnikowy. Następnie na metalowej łyżce zapaliliśmy siarkę , która została osadzona w korku oraz zawieszona na szyjce kolby. Prze 15 minut obserwowałyśmy przebieg doświadczenia. Na końcu zapisałyśmy spostrzeżenia i wnioski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz