czwartek, 26 marca 2009

16 lutego- Barwniki fotosyntetyczne cz. 1











Na początku naszego spotkania krótko omówiłyśmy proces fotosyntezy. Poznałyśmy fazy tej reakcji oraz rodzaje barwników fotosyntetycznych i ich funkcje w roślinach. Następnie pod kierunkiem opiekuna, przystąpiłyśmy do doświadczenia, które miało potwierdzić naszą hipotezę o występowaniu w liściach barwników. W tym celu przygotowałyśmy specjalne narzędzia i zabrałyśmy się do pracy. Rozdrobniłyśmy zielony liść i umieściłyśmy go w probówce. Następnie sporządziłyśmy roztwór etanol-acetonu i wlałyśmy go do probówki z liściem. Całość umieściłyśmy w gorącej łaźni wodnej i czekałyśmy piętnaście minut aż liść się odbarwi. Gdy to się stało przefiltrowałyśmy cały roztwór i przystąpiłyśmy do chromatografii. Na szorstką stronę płytki chromatograficznej nanosiłyśmy kapilarkami krople przefiltrowanego roztworu (siedem w jedno miejsce). Płytkę umieściłyśmy w słoiku z mieszaniną chromatograficzną, szczelnie go zamknęłyśmy i oczekiwałyśmy na wyniki. Po kilku chwilach zauważyłyśmy na płytce zielone plamki. Były to chlorofile a i b, nie udało nam się jednak uzyskać karotenoidów. Wynik porównałyśmy z wzorcem.

Pojęcia:

Chromatografia, metoda chemicznej analizy instrumentalnej, w której dokonuje się podziału substancji (w przeciwprądzie) między fazę nieruchomą (bibuła filtracyjna, cienka warstwa adsorbentu naniesiona na płytkę, wypełnienie kolumny) i fazę ruchomą, stanowiącą roztwór ciekły (chromatografia cieczowa) lub gazowy (chromatografia gazowa).

chlorofil zielony barwnik roślinny; niezbędna do życia większości gat. roślin substancja pochłaniająca energię słoneczną zmieniająca ją na energię wykorzystywaną do procesu fotosyntezy; chemicznie występuje w dwóch odmianach: ciemnozielonej i ciemnoniebieskiej, stosowanych m.in. do barwienia mydeł, świec i produktów żywnościowych

Ksantofile, żółte i brunatne barwniki roślinne z grupy karotenoidów, pochodne karotenów, lecz różniące się od nich obecnością tlenu w cząsteczce, o wzorze sumarycznym C40H56O lub C40H56O2, szeroko rozpowszechnione zarówno u roślin niższych (np. fukoksantyna u brunatnic), jak i u wyższych (np. wiolaksantyna nadająca barwę kwiatom bratków).

Karotenoidy zaliczane do fitozwiązków, są substancjami odżywczymi pochodzenia roślinnego. Nadają owocom i warzywom ich charakterystyczny kolor (pomarańczowy, żółty i czerwony), zapach i smak. Czasem kolor nadany przez karotenoidy jest maskowany zielonym chlorofilem.

1 komentarz:

  1. Dear friend !
    We can offer all kinds of cheap air jordan,nike dunk and Silver Tiffany .We offer safe delivery and best service,low price and good quality.
    Communicate with us.You will be very satisfied! Hope we can do long-term business in near future.
    Welcome to our website for more details.
    cheap air jordan
    http://www.cheap-air-jordan.cn
    nike dunk
    http://www.dunk2u.com
    silver tiffany
    http://www.silver-tiffany.com
    Best regards! Thank you !

    OdpowiedzUsuń