wtorek, 19 stycznia 2010

Eutrofizacja






Na dzisiejszych zajęciach szukaliśmy odpowiedzi na pytania związane ze zjawiskiem eutrofizacji:

- Co to jest zjawisko eutrofizacji? Eutrofizacja to proces wzbogacania zbiorników wodnych w substancje pokarmowe (nutriety, biogeny) jest to wzrost trofii, czyli żyzności wód.

- Jakie są przyczyny eutrofizacji? Główną przyczyną eutrofizacji jest wzrost ładunków biogenów: fosforu i azotu. Wzrost fosforu poprzez: ścieki zawierające detergenty, nawozy, opady atmosferyczne. Wzrost azotu poprzez: opady atmosferyczne (tlenki azotu), nawozy.

- Jakie są skutki przyrodnicze eutrofizacji? Skutkami przyrodniczymi eutrofizacji są: zakwity w wodzie, zmniejszona przezroczystość wody, duża liczba glonów (substancja wydzielana przez glony psuje smak i zapach wody).

- Jak usuwać skutki eutrofizacji? Zapobieganie zjawisku eutrofizacji powinno polegać na odcinaniu dopływów wód zawierających wysokie stężenie pierwiastków biogennych do naturalnych zbiorników wodnych. Należy więc całkowicie uniemożliwić odpływ nieoczyszczonych ścieków do rzek, jezior, mórz, itd. W przypadku wód spływających z pól uprawnych, efekt ten można uzyskać w wyniku stosowania specjalnych zabiegów agrotechnicznych.


Następnie zrobiliśmy dwa roztwory: jeden azotowy, drugi fosforowy. Później do dwóch słoików (jeden z wodą destylowaną, drugi z wodą wodociągową) dolaliśmy po kilkanaście mililitrów naszych roztworów i odstawiliśmy na kilka minut. Pod koniec zajęć zrobiliśmy preparaty i obserwowaliśmy pod mikroskopem etapy naszej pracy oraz zapisaliśmy wnioski. Co tydzień będziemy sprawdzać, jakie zmiany będą zachodzić w wodzie, a także zapisywać wnioski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz